Розробка уроку з історії України для 7 класу: "Київська Русь за часів правління Ярослава Мудр

Історія України

Клас: 7

Тема: Київська Русь за часів правління Ярослава Мудрого .

Мета: ознайомити учнів зі змінами, що відбулися в Київській державі за часів правління Ярослава Мудрого. розглянути зовнішню та внутрішню політику, з’ясувати значення діяльності князя для розвитку давньоруської держави; розвивати вміння працювати з текстом історичного джерела, аналізувати його, давати характеристику історичним діячам, виховувати повагу до історичного минулого України.

Обладнання: Підручники, атласи, робочі зошити з друкованою основою, ілюстрації ( „Ярослав Мудрий”, портрет Анни Ярославівни, собор Софії Київської, „Історія України у схемах та таблицях” Щедріної І.

Тип уроку. комбінований.

ХІД УРОКУ :

1.Організація класу.

* Індивідуально, на картках.

1 рівень.

1. Пригадайте терміни, які означають:

1.Розкрийте значення діяльності князя Володимира для Київської Русі.

2. Поясніть вираз „Путята хрестив мечем, а Добриня – вогнем”.

4 рівень.

1. Розкрийте значення офіційного введення християнства на Русі.

2. Доведіть, що внутрішня політика Володимира Великого сприяла зміцненню Київської держави.

* Перевірка письмового домашнього завдання.

* Фронтальна бесіда за питаннями.

1. Яких змін зазнала територія держави за Володимира Великого? Покажіть в атласі.

2.Які заходи здійснив Володимир для зміцнення держави.?

3. Яка реформа мала найбільший вплив на подальший розвиток Київської держави?

4.Згадайте, коли помер Володимир Великий.

* Підсумок за домашнім завданням.

Київська держава за часів князювання Володимира стала однією з найбільших у Європі, досягла високого рівня військової могутності, економічного та культурного розвитку.

3. Ознайомлення з темою та метою уроку.

- Володимир помер, не залишивши розпоряджень щодо спадкоємця. Тому одразу після його смерті розпочалась братовбивча війна, переможцем з якої вийшов син на ім’я Ярослав. Сьогодні на уроці ми розглянемо Київську державу за часів правління Ярослава

Мудрого, дамо характеристику його діяльності, розкриємо значення зовнішньої та внутрішньої політики цього історичного діяча для держави. А також попрацюємо з текстом історичного джерела.

4. Вивчення нового матеріалу.

* Робота зі схемами та зошитами з друкованою основою.

Отже, давайте спершу розглянемо, як Ярослав прийшов до влади. В цьому нам допоможе таблиця 25, на стор.23 у „Схемах та таблицях. ”

(Діти розглядають таблицю, вчитель коментує її зміст, потім діти виконують завдання за № 30 у зошитах з друкованою основою.)

* Робота з підручником.

За чотири роки братовбивчої війни Русь була спустошена. Тому Ярославові перш за все потрібно було навести лад у власній державі. Тож розглянемо, які зміни провів князь Ярослав Мудрий та за що він одержав це прізвище.

(Діти читають статтю „Внутрішня політика Ярослава” та виділяють головні віхи внутрішньої політики:

1. Створив перший збірник законів „Руська правда”.

2. Призначив Київським митрополитом Іларіона, який був першим митрополитом слов ‘янського походження.

3. Займався розбудовою Києва.

4. Піклувався про розвиток культури, а саме – з його іменем пов’язане будівництво соборів, переклад книг на слов’янську мову, літописання, створення шкіл, бібліотек.)

* Робота з історичним документом. Робота малими групами.

Найвидатнішою пам’яткою історії є „Руська правда”. Як ви гадаєте, чому?

Прочитайте уривок з цього документа та дайте відповіді на запитання:

1. Про які традиції руського суспільства іде мова?

2. Чому за вбивство та каліцтво встановлено однаковий штраф?

3. Як остання стаття показує положення смерда?

4. Чиї інтереси захищав цей кодекс законів?

* Розповідь вчителя.

Встановив добросусідські відношення з країнами Західної та Центральної Європи, закріпивши їх династичними шлюбами.

( Робота зі схемою „ Династичні шлюби за Ярослава”)

* Самостійна робота.

А зараз, використовуючи матеріал підручника ( стаття „ Ярослав Мудрий – людина та історичний діяч”) та завдання № 28, складіть історичний портрет Ярослава Мудрого.

( Так як матеріал уроку закріплювався під час вивчення, то етапу „Закріплення вивченого матеріалу” немає.)

5. Підсумок уроку.

Зробіть висновок, який етап свого розвитку пережила Київська Русь в роки князювання Ярослава Мудрого?

6. Домашнє завдання.

§ 11, питання та завдання до тексту.

Розробка уроку з історії України для 7 класу: "Київська Русь за часів правління Ярослава Мудрого"

Понравилось? Отблагодарите, пожалуйста, нас! Для Вас это бесплатно, а нам - большая помощь! Добавьте наш сайт в свою социальную сеть: